Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τιμή Μελιού-Ζάχαρης

Πήγαινε κάτω 
+4
captain
milmos
granazis
Νίκος Ερύμανθος
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤετ Ιουν 15, 2011 10:08 am

Metro (cash and carry) Πάτρα κατάστημα ακτής δυμαίων. Χτές το πρωί είδα ότι επέστρεψαν τα σακιά των 25 κιλών [σέρβικης ζάχαρης]. Δυστυχώς δεν είχα την φωτογραφική μηχανή μαζί μου να βγάλω φωτο την τιμή σόκ!!
30 ευρω το σακί απο 18.50 που ήταν προ 2 μηνών.8α πεταχτώ και σήμερα να επιβαιβεώσω την τιμή ρωτώντας τον διευθυντή του καταστήματος. Ποιός είναι αυτός που καθωρίζει την τιμή του μελιού στην αγορά? Π.χ. στον νομό Αχαϊας είναι 8 ευρω το ανθόμελο και 10 το ελατίσιο. Με τέτοιες αυξήσεις σε ζάχαρη[70%] και πετρέλαιο κίνησης[50%] δεν πρέπει και το τελικό προϊόν μας,το μέλι μας, να αυξηθεί?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤετ Ιουν 15, 2011 10:40 pm

Αν νομιζεις οτι θα βρεθει μισθωτος των 560 ευρω, η συνταξιουχος, η μικροεπαγγελματιας που κοντευει να βαλει λουκετο, η αγροτης.....κλπ.. να στο πληρωσει ..!!!!
Πουλησετο και 15 και 18 ευρω........!!! oxi oxi oxi oxi


Υ.Γ. Μην κλεβεις τοσο πολυ τις μελισσες ........ και δεν θα χρειαζεσαι ζαχαρη.....!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤετ Ιουν 15, 2011 11:28 pm

μα η τιμή του μελιού, όπως και όλων των προϊόντων δεν καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16, 2011 2:03 am

ε τοτε να το παμε στα 5 και δωρο οι πευκοβελονες Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θανασης22
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θανασης22


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΠαρ Ιουν 17, 2011 9:49 pm

Εάν έχεις π.χ 100κιλά και δεν μπορείς να το διαθέσεις εσύ (λιανική) με 7Ε έως όσο θέλεις ...... 15Ε στην χοντρική σε μεγάλο μελισσοκομικό κατάστημα αυτά τα 100κιλά πόσο θα τα πάρουν ( 3Ε , 4Ε );
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2011 8:25 am

[quote="30 ευρω το σακί απο 18.50 που ήταν προ 2 μηνών.?[/quote]

αν κατάλαβα καλά βρίσκεις 30 ευρώ το 25κιλο σακί;;;;;

γιατί εγώ παίρνω το κιλό στο μεγάλο σουπερ μάρκετ 0.94 ε και στο σ.μ. της γειτονιάς 1.03 ε

μήπως εγώ δεν κατάλαβα;;;;

άλλωστε τι θα πείς στον πελάτη.
επειδή αυξήθηκε η ζάχαρι, αυξάνω το μέλι;;;

θα σου πεί τι αγοράζω; γλυκό του κουταλιού;;

δεν ξέρω ακόμα τίποτα απο παραγωγή. είμαι πολύ καινούργια στο σπόρ, αλλά σαν καταναλωτής ξέρω ότι όταν αρχίζει να λείπει το ψωμί δεν θα πάρει κάποιος μέλι.....

θα κατεβάσει τον πήχυ . μην ξεχνάμε σε τι καταστάσεις ζούμε.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2011 9:45 am

NINAS έγραψε:

άλλωστε τι θα πείς στον πελάτη.
επειδή αυξήθηκε η ζάχαρι, αυξάνω το μέλι;;;

θα σου πεί τι αγοράζω; γλυκό του κουταλιού;;

...
αλλά σαν καταναλωτής ξέρω ότι όταν αρχίζει να λείπει το ψωμί δεν θα πάρει κάποιος μέλι.....

θα κατεβάσει τον πήχυ . μην ξεχνάμε σε τι καταστάσεις ζούμε.......

Αν και καινούργια στο σπόρ το κατάλαβες το άθλημα zitao pola

Είναι αλήθεια πως αυξήθηκε πολύ η ζάχαρη, εχτές την είδα 1,08 στο ΑΒ και είχε μείνει μόνο ένα κιλό arostisa και αν όντως αποτελεί ένα τμήμα του κοστολόγιο μας δεν είναι αυτό που θα δικαιολογήσει μια αύξηση στο μέλι γιατί δημιουργεί αρνητική εντύπωση αφού ελάχιστοι πελάτες γνωρίζουν πως χρησιμοποιεί και για τι ένας μελισσάς τη ζάχαρη. Είναι προτιμότερο εάν ρωτηθείς από κάποιον πελάτη γιατί αύξησες την τιμή να του πεις ότι αυξήθηκε π.χ. η βενζίνη γιατί μπορεί να το κατανοήσει.

Τώρα στο άλλο… η τιμή… γιατί να αυξήσουμε την τιμή; skeftome

Μια καλή μέση τιμή είναι σήμερα τα 9 ευρώ το βάζο των 900γρ. δηλαδή 10 ευρώ το κιλό. Και προσωπικά νομίζω ότι και σε αυτή την τιμή πάλι τζάμπα δουλεύω fatsoulas Για ένα άριστο προϊόν, και εννοώ το τελικό προϊόν που είναι ένα σωστά συσκευασμένο βάζο μέλι, η τιμή του θα πρέπει να είναι κάπου 12 με 15 ευρώ… αλλά δεν θα πουληθεί τίποτα. Πολλά από τα βάζα με μέλι που κυκλοφορούν, ακόμα και από μελισσοκόμους, υστερούν στα μάτια του καταναλωτή, όχι γιατί δεν είναι αγνά, γνήσια, πρώτο πράγμα που λέμε, αλλά γιατί δεν είναι σωστά συσκευασμένα σε σύγκριση με αυτά των σωστών τυποποιητών. Άλλο πράγμα η παραγωγή ενός προϊόντος και άλλο η πώληση του στο καταναλωτή. Η λιανική είναι τέχνη από μόνη της. Ζούμε σε παράξενες εποχές… ti na po π.χ. θα πάει κάποιος tipos και θα σκάσει 15 ευρώ για δύο ποτά το Σάββατο βράδυ και δεν θα δώσε 10 ευρώ την Δευτέρα στην λαϊκή για ένα βάζο γνήσιο μέλι από τον μπάρμπα Μήτσο αλλά θα πάει στο σούπερ να πάρει ένα βάζο «άστα να πάνε» με 3 ευρώ.

Γι αυτό βλέπουμε τιμές χονδρικής απαράδεκτες.

Συνοψίζοντας γιατί μάλλον σας κούρασα…

Παράγουμε όσο πιο καλό μέλι μπορούμε, το συσκευάζουμε όσο πιο σωστά μπορούμε… ας επενδύσουμε π.χ. σε ένα θερμοθάλαμο και σε ένα βαρέλι μελιού αποκλειστικά για αυτό το σκοπό, και πουλάμε σε τιμή που μπορεί να εκτιμήσει ο φίλος καταναλωτής parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2011 11:01 pm

θανασης22 έγραψε:
Εάν έχεις π.χ 100κιλά και δεν μπορείς να το διαθέσεις εσύ (λιανική) με 7Ε έως όσο θέλεις ...... 15Ε στην χοντρική σε μεγάλο μελισσοκομικό κατάστημα αυτά τα 100κιλά πόσο θα τα πάρουν ( 3Ε , 4Ε );

Τόσο στο αγοράζουν Θανάση οι χοντρέμποροι το μέλι 3.20 με 4.00 ευρώ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Ερύμανθος στις Δευ Ιουν 20, 2011 11:20 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2011 11:15 pm

NINAS έγραψε:


αν κατάλαβα καλά βρίσκεις 30 ευρώ το 25κιλο σακί;;;;;

γιατί εγώ παίρνω το κιλό στο μεγάλο σουπερ μάρκετ 0.94 ε και στο σ.μ. της γειτονιάς 1.03 ε

μήπως εγώ δεν κατάλαβα;;;;

άλλωστε τι θα πείς στον πελάτη.
επειδή αυξήθηκε η ζάχαρι, αυξάνω το μέλι;;;

θα σου πεί τι αγοράζω; γλυκό του κουταλιού;;

δεν ξέρω ακόμα τίποτα απο παραγωγή. είμαι πολύ καινούργια στο σπόρ, αλλά σαν καταναλωτής ξέρω ότι όταν αρχίζει να λείπει το ψωμί δεν θα πάρει κάποιος μέλι.....

θα κατεβάσει τον πήχυ . μην ξεχνάμε σε τι καταστάσεις ζούμε.......

Αύξηση ζάχαρης = με αύξηση τροφής μελισσιών[ζαχαρόπιτα] για να ξεχειμωνιάσουν τα μελισσάκια μας [1 πίτα το μήνα το λιγότερο] Αν κάποιος έχει 5-10 κυψέλες δεν συνειδητοποιεί τη διαφορά,αλλά για κάποιον που έχει 100-200-300 συν κυψέλες μιλάμε για αύξηση χιλιάδων ευρώ στο κόστος .Χώρια οι αυξήσεις πετρελαίου...Άμα αρχίσει να λείπει το ψωμί καλό θα ήταν να βγεί ο πεινασμένος και να επαναστατήσει αντί να πηγαίνει να πέρνει μέλι κινέζικο με 3 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 1:57 pm

Νίκος Ερύμανθος έγραψε:
αλλά για κάποιον που έχει 100-200-300 συν κυψέλες μιλάμε για αύξηση χιλιάδων ευρώ στο kόστος ...........................Άμα αρχίσει να λείπει το ψωμί καλό θα ήταν να βγεί ο πεινασμένος και να επαναστατήσει αντί να πηγαίνει να πέρνει μέλι κινέζικο με 3 ευρώ.

απόψεις είναι αυτές φίλε μου......

άλλοι βγαίνουν στους δρόμους, άλλοι αγοράζουν 25 ε το κιλό το μέλι, άλλοι με 3 το κινέζικο, και

άλλοι μειώνουν την παραγωγή απο 200-300 κυψέλες με υψηλό κόστος, σε.......... ότι βολεύονται με περιορισμένο κόστος και κρατούν την υψηλή πελατεία των 15 και 20 και 25 ευρώ το κιλό.

Δημοκρατία έχουμε, και ελεύθερη αγορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 6:24 pm

Τέτοια δημοκρατία και ελεύθερη αγορά που να επιτρέπει εισαγωγή κινέζικου "μελιού" με 1 ευρώ το κιλό στο λιμάνι του Πειραιά κάθε άλλο παρά δημοκρατία είναι.Τέτοιες ανθελληνικές δημοκρατίες δεν θέλουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 7:58 pm

... ναι, αλλά είναι και τι έχεις μάθει στον κόσμο (ενημέρωση των πελατών)... στο λιμάνι έρχονται και κινεζικα αμάξια με 1000 ευρώ (λέω εγώ τώρα zitao pola ) ... αλλά δεν βλέπεις τον κόσμο να κάνει ουρά να τα αγοράσει afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2011 3:03 pm

Έχω μια απορία – διαπίστωση όσον αφορά ολόκληρη τη γκάμα με τα αγροτικά προϊόντα και τη διαδικασία κοστολόγησης και πώλησης τους στη λιανική πώληση

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

Εάν ένας παραγωγός παράγει τα προϊόντα του και τα διαθέτει σε χοντρεμπόρους σε τιμή που έχει διαμορφωθεί εάν λάβουμε υπόψη μας το κόστος , την ποσότητα, την ποιότητα και κάποιο ποσοστό κέρδους σε 1χ πάνω σε αυτό το ποσόν μπαίνουν οι μεσάζοντες και οι φόροι και τελικά το προϊόν φτάνει στον τελικό καταναλωτή σε 3χ που είναι η τιμή διάθεσης του στον τελικό καταναλωτή

Εάν ένας παραγωγός διαθέσει τα προϊόντα του κατευθείαν στον τελικό καταναλωτή έχει την απαίτηση να επωφεληθεί όσα θα επωφελούνταν ολόκληρη η αλυσίδα που αναφέρω πιο πάνω
Αντίθετα εάν αποφάσιζε να διαθέσει τα προϊόντα του στο τελικό καταναλωτή σε τιμή 2χ θα είχε σαφώς περισσότερο κέρδος από αυτό που θα έπαιρνε από το χονδρέμπορο, θα ήταν ανταγωνιστικός στην τιμή διάθεσης, θα είχε περισσότερος κόσμος πρόσβαση στο προϊόν του και τελικά θα είχε διάθεση την παράγωγη του και θα είχε περισσότερο κέρδος από όταν θα τα διάθετε στον χοντρέμπορο.

Όπως όλα τα αγροτικά προϊόντα έτσι πιστεύω γίνεται και με το μέλι και την ενασχόληση με τη μελισσοκομεία

Εδώ θα πρέπει να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα σε δυο κατηγορίες

στη πρώτη κατηγορία ανήκουν αυτοί που ασχολούνται σαν χόμπι και ερασιτεχνικά οπότε προσδοκούν να βγάλουν τα έξοδα τους και να τους αποφέρει ένα μικρό συμπλήρωμα του εισοδήματος τους .

και στη δεύτερη κατηγορία που αφορά αυτούς που ασχολούνται αποκλειστικά και επαγγελματικά οπότε τους ενδιαφέρει άμεσα η σχέση κόστους και διαθέσεις γιατί θα αποκομίσουν περισσότερα η λιγότερα κέρδη ανάλογα με το κόστος παράγωγης.

Με το μέλι και τη μελισσοκομεία ασχολούνται όλο και περισσότεροι τελευταία σαν χόμπι (ένας από αυτούς προσπαθώ να γίνω και εγώ, παρόλο που έχω πάρει όσα χρειάζονται για αρχή αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να πάρω τις μέλισσες) πιστεύω ότι στο φόρουμ βρίσκονται άνθρωποι που ασχολούνται ερασιτεχνικά με τη μελισσοκομεία γι αυτό και δίνουν πληροφορίες και μοιράζονται τη γνώση τους με εμάς τους απείρους.

Γιατί ο κάθε επαγγελματίας που ασχολείται αποκλειστικά με τη μελισσοκομεία το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το κέρδος από την ενασχόληση του με το μικρότερο δυνατό κόστος και το περισσότερο κέρδος μέσα από καλύτερο μάρκετινγκ, αμπαλάζ, και προώθηση του προϊόντος του.

Με την ποιότητα του προϊόντος κατά τη γνώμη μου θα προτιμήσω τον ερασιτέχνη χωρίς την ωραία ετικέτα αλλά με άμεση σχέση γνωριμία μαζί του και θα διαθέσω και ένα ποσόν παραπάνω από τις τρέχουσες τιμές .

όσο για τον επαγγελματία δεν θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του γιατί εάν ένα προϊόν δεν του αποφέρει τα αναμενόμενα απλά κάνει κάτι άλλο.

Σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμα μου αλλά βαρέθηκα να διαβάζω ποσό κάνει η ζάχαρη και με ποιο αμπαλάζ θα πουλήσουμε καλύτερα. Δεκτό κάθε σχόλιο - παρατήρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2011 3:49 pm

Νίκο από κέρκυρα
και εγώ διαβάζοντας το σχόλιο σου θα ήθελα να συμπληρώσω.

Ας πούμε ότι ο χονδρέμπορας το αγοράζει από τον παραγωγό 1 ευρω και τελικά το φτάνει στον τελικό καταναλωτή 5 ευρω.

Ο χονδρέμπορας το πληρώνει τόσο λίγο, γιατί στο παίρνει όλο το προϊόν με μιας.
Ο παραγωγός θα μπορούσε να παρακάμψει τον χονδρέμπορα και να πούλαγε το μέλι του σε έναν συνεταιρισμό (αγροτών-δικό τους), που σαν σκοπό δεν θα έχει να κερδίσει τα 4 ευρω που περισσεύουν αλλά να αγοράσει από τον παραγωγό το προϊόν 3 ευρω (κέρδος για τον παραγωγό 2 ευρω παραπάνω) και να το πουλήσει στον καταναλωτή ας πούμε 4 ευρω (το 1 ευρω είναι για τα έξοδα συσκευασίας και λειτουργίας του συνεταιρισμού- όφελος για τον καταναλωτή 1 ευρω λιγότερο από ότι θα το αγόραζε μέσω του κυκλωματος του χονδρέμπορα).

Αυτό το απλό πράγμα γιατί δεν μπορεί να γίνει?

Το ίδιο γίνεται με τις λαϊκές.
Αν αγοράσω από το μανάβικο ντομάτες θα δώσω 2 ευρω.
Το μανάβικο σε αυτή την τιμή έχει και τα έξοδα του μαγαζιού του.
Στην λαϊκή θα περίμενα να την αγοράσω 0,5 ευρω αφού τα μεγάλα έξοδα που έχει ένα μαγαζί δεν υπάρχουν. Και όμως ο αγρότης στην λαϊκή, μου την πουλάει 1,7 ευρω. Δηλαδή ο παραγωγός θέλει σώνει και καλά να κερδίσει εκείνο που θα κέρδιζαν οι μεσάζοντες, οι έμποροι, οι χονδρέμποροι και οι λιανέμποροι.

Αυτήν την λογική δεν μπορώ να την καταλάβω.

Οι παλιότεροι (που έχουν πουλήσει μέλι) ας μας πουν:
πόσα έξοδα έχει μια χρονιά?
πόσο μέλι παρήχθη?
πόσο είναι το κέρδος που θέλει κάποιος να βγάλει, ώστε να ζει αξιοπρεπώς?
άρα η τιμή του μελιού από τον παραγωγό κατ' ευθείας στον καταναλωτή, πρέπει να είναι τόσα ευρω.

Αυτά τα νούμερα μπορεί να μας τα πει κάποιος?

Έχω ακούσει συνάδελφους μελισσοκόμους που λένε:
"εγώ θα το πουλήσω 15 ευρω/κιλό"
Τον ρωτώ, πόσα έξοδα είχε όλο τον χρόνο, ώστε να δω πόσα θέλει να κερδίσει, αλλά κατάλαβα ότι ασχέτως με το πόσα χάλασε, αυτός θέλει να το πουλήσει όσο γίνεται ακριβότερα.
Δηλαδή αν μπορούσε να το πουλήσει 100 ευρω, τόσα θα ζήταγε?
Δεν πρέπει να υπάρχει μια ηθική στάση που να λέει περίπου,

έσοδα=έξοδα+μισθοί προσωπικού+κέρδος+αποθεματικό

δεν ξέρω, μήπως τα βλέπω λίγο ρομαντικά?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikoskerkyra
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 10:26 am

Φίλε milmos τα ίδια πράγματα λέμε,

θα σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα για να καταλάβεις, ο πατέρας μου ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ με το μάζεμα των ελιών ως συνταξιούχος με λίγα ελαιόδεντρα, η παράγωγη που κάνει είναι περίπου 10 τενεκέδες παραπάνω από αυτό που μας χρειάζεται στο σπίτι, αυτό που περισσεύει εάν το διάθεσή στο χωντρεμπορα θα πάρει περίπου 20? τον τενεκέ, αντίθετα στη λιανική η τρέχουσα τιμή είμαι 70? ο τενεκές, τελικά το διαθέτει όλο σε γνωστούς και φίλους προς 50? το τενεκέ και δεν προλαβαίνει να περισσέψει, το αποτέλεσμα είναι να είναι ικανοποιημένοι όλοι τόσο ο παραγωγός και άλλο τόσο ο καταναλωτής.

στην περιοχή μου σκοτώνονται όλοι να ασχοληθούν με τουριστικά εποχιακά επαγγέλματα με μισθό 1000? για 25 ήμερες για 40? την ήμερα και διάρκεια 4-5 μήνες εργασία και μετά ταμείο ανεργίας. Αντίθετα οι οικονομικοί μετανάστες εργάζονται με 50? την ημέρα σε διάφορες δουλείες και έχουν δουλειά κάθε μέρα ενώ οι άλλοι ψάχνουν να βρουν απεγνωσμένα μια δουλειά.

όλα αυτά που αναφέρω και στο πιο πάνω μήνυμα μου άφορα μόνο αυτούς που ασχολούνται σαν χόμπι και ερασιτεχνικά και προσδοκούν καλύτερης ποιότητας προϊόν και ένα μικρο πόσο κέρδους σαν συμπλήρωμα του εισοδήματος τους, και τις περισσότερες φόρες τα έξοδα είναι ελάχιστα.

οι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που ζουν από αυτή τη δραστηριότητά τους είναι μια άλλη κατηγορία η οποία μπαίνει στη διαδικασία ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ = ΚΕΡΔΟΣ οπότε εκεί αλλάζουν κατά πολύ τα πράγματα και η αντίληψη περί όσων γράφονται πιο πάνω.

με αυτή τη κατηγορία δεν θα ασχοληθώ καθόλου γιατί όταν ένας πχ βγάζει 500 κιλά μελί και πάνω τότε θα πρέπει να βρει τρόπους να το ΔΙΑΘΕΣΗ και να αποκομίσει όσο περισσότερο ΚΕΡΔΟΣ μπορεί.

Αντίθετα ένας που ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ σαν χόμπι με τη μελισσοκομεία και βγάζει πχ. 100 κιλά μελί είναι πολύ εύκολο να το διαθέσει στο κύκλο γνωριμιών του και να αποκτήσει ένα μικρο εισόδημα από το χόμπι του, σε χαμηλότερες τιμές από αυτές που είναι οι τρέχουσες τιμές, και δεν μπαίνει καν στη διαδικασία ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ = ΚΕΡΔΟΣ και δεν ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΕ καθόλου με το κόστος παράγωγης γιατί κάνει την ΠΛΑΚΑ του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τιμή Μελιού-Ζάχαρης   Τιμή Μελιού-Ζάχαρης Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 2:19 pm

milmos έγραψε:
.Οι παλιότεροι (που έχουν πουλήσει μέλι) ας μας πουν:
πόσα έξοδα έχει μια χρονιά?
πόσο μέλι παρήχθη?
πόσο είναι το κέρδος που θέλει κάποιος να βγάλει, ώστε να ζει αξιοπρεπώς?
άρα η τιμή του μελιού από τον παραγωγό κατ' ευθείας στον καταναλωτή, πρέπει να είναι τόσα ευρω.

Αυτά τα νούμερα μπορεί να μας τα πει κάποιος?

Γειά και χαρά milmo.
Να απαντήσω για τον εαυτό μου στα ερωτήματά σου.Για να καλύψω όλες τις ανάγκες μου χρειάζετε να βγάλω 800 ευρώ το μήνα μέσο όρο.Δηλαδή 9.600 ευρώ το χρόνο συν τα έξοδα των μελισσιών μου για 150 κυψέλες περίπου. Έξοδα μελισσιών= 7 μήνες το χειμώνα τροφή 150 χ 2 ευρώ το μήνα χ7 μήνες=2100 ευρώ.Βενζίνες για 1 μεταφορά το χρόνο συν διαδρομή απο σπίτι προς μελισσότοπο 500 ευρώ.Ασφάλεια και κτέο μελισσοκομικού φορτηγού 400 ευρώ.Κάτι ταινίες για τσιμπούρια κάτι αλλαγές κερυθρών κάτι ψιλοπράγματα=300 ευρώ.1500 βάζα του κιλού 450 ευρώ.1500 ταινίες ασφαλείας+ετικέτες 150 ευρώ. Σύνολο εξόδων 3900 ευρώ΄΄ συν 9600 τα προς το ζην μου=13.500

Για να βγούν αυτά τα λεφτά πρέπει να πουλήσω 1700 κιλά μέλι προς 8 ευρώ το κιλό που σημαίνει ότι πρέπει να πάρω περίπου 12 κιλά μέλι απο κάθε κυψέλη.

ΥΣ1. Τα έξοδα απο μελισσοκόμο σε μελισσοκόμο διαφέρουν
ΥΣ2. Η παραγωγή μελιού επίσης διαφέρει απο χρονιά σε χρονιά λόγο καιρού κυρίως.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τιμή Μελιού-Ζάχαρης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τιμη μελιου 2012-2013
» Τιμή λιανικής πώλησης μελιού
» ΣΙΡΟΠΙ ΖΑΧΑΡΗΣ
» Μυλος ζαχαρης.
» Οι Ποιότητες της Ζάχαρης.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: