Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελίτωμα από Τούγια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΚυρ Μάης 15, 2011 4:06 pm

Στον κήπο στην Αθήνα έχω πολλά κονωφόρα όπως λέιλαντ, γκόλντεν κρέστ και τούγιες. Προχθές διαπίστωσα ότι πάνω στις τούγιες, οι οποίες είναι μεγάλες, γύρω στα 5 μέτρα, υπήρχαν πολλές μέλισσες. Παρατηρώντας από κοντά είδα σταγόνες από μελιτώματα και πρόσεξα πάνω στα κλαράκια κάποια έντομα; αφίδες; μελίγκρες; δεν ξέρω τί είναι αυτά, πάντως δίνουν πολύ μελίτωμα![img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][/img][img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΚυρ Μάης 15, 2011 10:30 pm

ουτε μην το λες .
θα ερθουν οι οικολογοι και θα ραντισουν και εσενα μαζι.
fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΚυρ Μάης 15, 2011 11:23 pm

Ολα αυτα τα ξενοφερτα κωνοφορα, επειδη ακριβως ειναι ξενοφερτα θελουν συνεχεια ραντισμα (φυτοφθορες), απο τον Μαιο εως το Οκτωβριο, ειναι οτι πρεπει για να ξεκανεις ενα μελισσι, μακρια μακρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2011 3:37 pm

beespyros έγραψε:
Ολα αυτα τα ξενοφερτα κωνοφορα, επειδη ακριβως ειναι ξενοφερτα θελουν συνεχεια ραντισμα (φυτοφθορες), απο τον Μαιο εως το Οκτωβριο, ειναι οτι πρεπει για να ξεκανεις ενα μελισσι, μακρια μακρια.

Αυτά τα δένδρα είναι στην αυλή μου, στην Αθήνα όπου δεν έχω μελίσσια και δεν ψεκάζω. Το γεγονός αναφέρω ως περίεργο για μένα , δεν ήξερα ότι η τούγια μπορεί να δώσει μελίτωμα.

Υ.Γ. Άσχετο... Πρέπει να ψεκάσω τις τούγιες μου, υπάρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά από αυτό το έντομο; scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΔευ Μάης 16, 2011 10:50 pm

Πιο ευεστητα ειναι τα λειλαντ και μετα επονται τα υπολειπα, απλα συνηθως ολα αυτα πανε μπακετο στο ψεκασμα, τουγια λειλαντ gold crest. Δεν θα πρεπει να ψεκασεις επειδη στο ειπα εκτος και δεις να ξερενετε, αλλα γιαιτι βγαζει μελιτωμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Μελίτωμα από Τούγια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίτωμα από Τούγια   Μελίτωμα από Τούγια Icon_minitimeΤρι Μάης 17, 2011 8:53 am

Πριν κάνα δυο χρόνια ψέκασα τα λέιλαντ με Αλιέτ γιατί ξερένονταν και τα έσωσα. Τώρα για τις τούγιες δεν ξέρω τί να κάνω και θα ρωτήσω γεωπόνο. Αυτό πραγματικά που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δημιουργούν σταγόνες μελίτωμα στο οποίο κάθονται συνεχώς μέλισσες , μέχρι λίγο πριν νυχτώσει !!! Αλλά και αυτό θα το ρωτήσω σήμερα το βράδυ στο δάσκαλο στο ΙΓΕ.
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελίτωμα από Τούγια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μελιτωμα
» Πευκο (μελιτωμα)
» Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: