Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 η σωστή στολή

Πήγαινε κάτω 
+7
panos_patra
jimmys
jimys
lingistis
NINAS
Αποστολος Β.
zoran
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zoran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 7:25 pm

Θέλω να πάρω στολή, αλλά τί χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω να έχει ώστε να είναι σωστή/εξυπηρετική και ευέλικτη, μην είμαι σαν το ρόμποκοπ σε κινήσεις. Κάποιος μου έλεγε για μια στολή που ήταν βαμβακερή (χνουδάτη) και οι μέλισσες γαντζώνονταν πάνω της και άφηναν τα κεντριά τους.
Πείτε μου τις συμβουλές σας και από πού μπορώ να αγοράσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 7:31 pm

σωστη στολη ειναι αυτη που δεν σε τσιμπανε οι μελισσες, αλλα αν εισαι σαν τον Γιαννη και κρατας βιβλιο τσιμπηματων, τοτε η σωστη στολη μαλλον εναι η αμανικη !!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zoran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 7:34 pm

Very Happy όχι και πολύ σαφής αλλά χιουμορίστας, με ποιά δηλαδή δεν σε τσιμπάνε οι μέλισσες;
περιέγραψέ μου περισσότερα πλιζ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 7:43 pm

ακομη και με μια οποιαδηποτε ανοιχτοχρωμη φορμα γυμναστικης και πρωσωπιδα [την φθηνοτερη της αγορας] εισαι ασφαλης.ολα τα αλλα κατα βουληση. γαντακι απο απλο πλαστικο για εως δερματινο με αερισμο, ειναι καθαρα θεμα επιλογης του που θα πας για καφε με αυτα. γιατι η μελισσα αν μεν θα σου πει τιποτα αν φορας φθηνα γαντια. και αν ου μη γενετο εντοπισεις καμια αμερικανικη σηψηγονια και πρεπει να καψεις οτι εχει ακουμπησει σ αυτη την κυψελη, καλα θα ειναι να " πονας "μονο για το χαμενο σμηνος και οχι και για το armani γαντι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zoran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 7:51 pm

οκ, αλλά σαν άσχετος Wink να ρωτήσω...
1. με φόρμα γυμναστικής δεν θα έχω φόβο για να με κεντρώσουν οι μέλισσες που θα είναι λεπτό το ύφασμα;
και
2. γιατί ανοιχτόχρωμη φόρμα και όχι σκουρόχρωμη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 8:01 pm

τα σκουροχρωμα " εκνευριζουν" τις μελισσες. λεπτο μεν το υφασμα της φορμας αλλα και το κεντρι της μελισσας δεν ειναι και 40 ποντους. ασε που πιστευω οτι εισαι καλο παιδι και αν οι χειρισμοι σου προς την μελισσα ειναι ηρεμοι και προσεκτικοι και αυτες θα σε σεβαστουν και δεν θα σε κεντρισουν. Παντως κανε και το τεστ αλεργιας και αν δεν εχεις προβλημα, φαε και κανενα τσιμπηματακι καλο κανει. αλλοι κανουν θεραπεια με τσιμπηματα μελισσας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zoran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 8:10 pm

χμμ ναι βέβαια υπάρχουν φόρμες κ φόρμες όσον αφορά το πάχος του υφάσματος, από την άλλη το τεστ αλεργίας πώς το κάνω, υπάρχει συσκευή; σε φαρμακείο; σε νοσοκομείο;

Υ.Γ. σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 9:41 pm

Βρέ Αποστόλη τον μπέρδεψες τελείως τον άνθρωπο.

Ζοράν κάτσε να σου κάνω μετάφραση τι θέλει να πεί ο ποιητής.

1) Ανοιχτόχρωμη φόρμα, ή στολή απο οποιοδήποτε μαγαζί για μελισσοκομικά.
Προτιμώτερο το άσπρο, βαμβακερό γιατι θα ψήνεσαι στον ήλιο το καλοκαίρι, όχι μαύρα, καφέ, ή άλλα σκούρα.
Το άσπρο το βάζεις και πλυντήριο στους 100 βαθμούς για αποστείρωση απο τα κεντριά (δηλητηριάκι....)

2) Μάσκα, όπως διάβασα καλύτερη είναι να έχει μαύρο το δίχτυ της.
Το επιβεβαίωσα και προσωπικά, όταν δοκίμασα μία άσπρη δεν έβλεπα και πολύ καθαρά (και δεν ήταν η στραβομάρα μου, γιατί φορούσα τα γυαλιά μου)

3)Γαντάκια: μία φίλη μου δάνεισε ένα ζευγάρι πλαστικά, απο αυτά που πλένουμε τα πιάτα και΄ήταν πολύ βολικά. Τόσο βολικά που φεύγοντας τα πήρα μαζί μου.
Μόνο να είναι καλής ποιότητας, και να είναι εφαρμοστά.

4) Εγώ είμαι άσχετη ακόμα, αλλά στην πρώτη μου επίσκεψη στις κυρίες μέλισσες, κατάλαβα ότι πάνω απο τα γάντια χρειάζεται μακρυμάνικη μπλούζα με λάστιχο στους καρπούς, και παντελόνι με λάστιχο στους αστράγαλους και μποτάκια.

Εμείς οι φρέσκιοι καλό είναι να είμαστε πιο προφυλαγμένοι.
Οι μαγκιές για τους παλιούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 9:43 pm

[quote="zoran"]χμμ ναι βέβαια υπάρχουν φόρμες κ φόρμες όσον αφορά το πάχος του υφάσματος, από την άλλη το τεστ αλεργίας πώς το κάνω, υπάρχει συσκευή; σε φαρμακείο; σε νοσοκομείο;

ξέχασα, το τεστ αλλεργίας
εγώ το έκανα σε ένα απο αυτά τα διαγνωστικά κέντρα...
αλλοιώς νοσοκομείο . στην Αθήνα είναι το Συγγρού. Στήσιμο με αριθμό απο τις 7 το πρωί και ραντεβού μετά απο 15 μέρες.
οπότε δεν προσπάθησα καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΣαβ Απρ 09, 2011 11:15 pm

NINAS έγραψε:
1) ... φόρμα, ή στολή απο οποιοδήποτε μαγαζί για μελισσοκομικά.
άσπρο, βαμβακερό ... Το άσπρο το βάζεις και πλυντήριο στους 100 βαθμούς για αποστείρωση...
μην πάρεις αυτές που είναι μάσκα και φόρμα μαζί... δεν βολευουν πολύ και δες να έχει τζέπες. Ολόσωμη είναι σπέσιαλ, και φαρδιά!!

NINAS έγραψε:
2) Μάσκα... μαύρο το δίχτυ της.
...
δες να σε βολεύει στο βάλε βγάλε και να αερίζεται... δοκίμασε τες όλες πριν αγοράσεις.

NINAS έγραψε:
3)... ζευγάρι πλαστικά, απο αυτά που πλένουμε τα πιάτα ...
θα χρειαστείς και σκόνη ταλκ. Καλά είναι να μάθετε να δουλεύετε τα μελίσσια χωρίς γάντια... άλλη αίσθηση!!!

NINAS έγραψε:
4)... μακρυμάνικη μπλούζα με λάστιχο στους καρπούς, και παντελόνι με λάστιχο στους αστράγαλους και μποτάκια....
Οι καλές ολόσωμες μελισσοκομικές φόρμες έτσι είναι, με λάστιχα, + γαλότσες είναι πάντα καλά να υπάρχουν για τα χόρτα, υγρασία κ.λ.π.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2011 12:43 am

[quote="lingistis"]
NINAS έγραψε:
αι μάσκα και φόρμα μαζί... δεν βολευουν πολύ και δες να έχει τζέπες. Ολόσωμη είναι σπέσιαλ, και φαρδιά!!

εγώ την πάτησα και πήρα τέτοια.Μάλλον θα κόψω τα περιττά κομμάτια, να μείνει μόνο η μάσκα. Θα σας πω την εξέλιξη

[quote="NINAS"]3)... ζευγάρι πλαστικά, απο αυτά που πλένουμε τα πιάτα ...
θα χρειαστείς και σκόνη ταλκ. Καλά είναι να μάθετε να δουλεύετε τα μελίσσια χωρίς γάντια... άλλη αίσθηση!!!

Γιάννη, έλεος . αρχάριοι είμαστε!!!!! Σε κάμποσο καιρό - με χρόνια με καιρούς - θα τα καταφέρουμε.... Όσο για το ταλκ, δεν χρειάζεται, πίστεψέ με . Έχω πλύνει πολλά πιάτα στη ζωή μου...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2011 12:15 pm

zoran οπως σου τα λενε τα παιδια ειναι. μονο σκεψου τα με ηρεμια και να δεις που ολα θα πανε σαν ελβετικο ρολο'ι' tipos tipos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2011 10:35 pm

zoran πάρε και άρβυλα γιατί επιτίθενται χαμηλά και στα πόδια. Η φόρμα με λάστιχο στο τέλος καθώς και τα μανίκια με τα δερματινα γάντια να έχουν λάστιχα και να φτάνουν ως τον αγκώνα. Πρόσεχε μόνο όταν πλύνεις κάποια στιγμή την φόρμα να μην βάλεις και τα δερματινα γάντια μαζί γιατί χαλάνε. Την έπαθα την πρώτη φορά εγω. Κόστος δερματινων γαντιών 10 ευρο. Βέβαια τα γάντια μας ταλαιπωρούν λίγο στο να βγάλουμε και να βάλουμε πλαίσια.Κάτι ακόμη. Μερικές φορές οι μέλισσες περπατούν στην πλάτη και αν βρουν άνοιγμα εκει που τελειώνει η μάσκα στο πίσω μέρος μπαίνουν μέσα. Το έπαθα και έφαγα τρία τσιμπήματα στο κεφάλι. rendeer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panos_patra
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
panos_patra


Αριθμός μηνυμάτων : 31

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΚυρ Απρ 10, 2011 11:20 pm

Very Happy και εγώ σαν νέος στον χώρο θα "συμφωνισω" πως άλλη αίσθηση με τα χεράκια μας και να μας δώσουν κάποιες τσιμπιές καλό είναι δεν είναι και κακό απλά να μην υπάρχει φόβος και πανικός , νιώθεις πως κανείς κάτι και το αισθάνεσαι έρχεσαι σε επαφή..πόλη καλή αίσθηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βeekeeper
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Βeekeeper


Αριθμός μηνυμάτων : 27

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 11:57 am

panos_patra έγραψε:
Very Happy και εγώ σαν νέος στον χώρο θα "συνφονισω" πως άλλη αίσθηση με τα χεράκια μας και να μας δώσουν κάποιες τσιμπιές καλό είναι δεν είναι και κακό απλά να μην υπάρχει φόβος και πανικός
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω μερικους που δουλευουν χωρις γαντια Rolling Eyes , εγω δεν αντεχω εκτος των πονο της στιγμης και την φαγουρα που ακολουθει της επομενες ημερες, πως αντεχετε εσεις;Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 3:55 pm

Τωρα εγω θα μιλησω για μενα και τι με βολευει.
Χρησιμοποιω το γνωστο γαντακι κουζινας πολυ γνωστης μαρκας που εχει χνουδακι απο την μεσα μερια για τον ιδρωτα. Παρ ολα αυτα πιστεψτε με το καλοκαιρι οταν θα τα βγαζετε θα ειναι λες και καποιος τα εχει γεμισει νερα.
Οταν τα βγαζω τ αφηνω απ την αναποδη για να στεγνωνουν. Ομως υπερτερουν σε σχεση με τα δερματινα γιατι
1) χαμηλο κοστος , οσο κανουν τα δερματινα εχουν σχεδον τα 3 ζευγαρια απο αυτα
2)εχουν καλη αισθηση και ειναι ανετα στους χειρισμους
3) οταν κολλησουν προπολη καθαριζουν με πρασινο οινοπνευμα αλλιως τα πεταω χωρις τυψεις


Συμφωνω και εγω οτι ειναι καλυτερα χωρις γαντια ομως

1) γλιτωνω τις ακιδες απο τα πλαισια
2) τα νυχακια μου οταν ειναι βαμμενα (και δεν θελω σχολια Very Happy , ο καθενας με το στυλ του )
3) δεν θελω τα χερακια μου να ειναι κολλημενα με προπολη και να καθαριζω μολις γυρισω καθως και να κολλαει η προπολη στο τιμονι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 8:14 pm

2 ερωτησεις ? Τι χρωμα εχουν τα νυχια ? και 2] ποσο πουλας τα τιμονια με την προπολη ?ειναι το ιδιο καλα με τη σιτα προπολης ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 10:19 pm

Αποστολος Β. έγραψε:
2 ερωτησεις ? Τι χρωμα εχουν τα νυχια ? και 2] ποσο πουλας τα τιμονια με την προπολη ?ειναι το ιδιο καλα με τη σιτα προπολης ?

εσυ και η Αιμυ πρέπει να κάνετε αποκλειστική ιστοσελίδα.
Ούτε ο Κυρ δεν σας πιάνει...

Δώστε μου δικαιώματα για δημοσίευση...
Θα σας δώσω και μερίδιο απο τα κέρδη sunny sunny sunny

Εν ολίγοις, ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΟΛΑΥΣΗ tipos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 10:20 pm

Ειπες 2 και κανεις 3 . Αν ανακαλυψω οτι το χρωμα των νυχιων λειτουργει υπερ στην μελιτοσυλλογη θα το ανακοινωσω Αποστολε , δεν ξερω ομως μετα τι μπορει να γινει Razz .
Να προτιμας την σιτα , το τιμονι προπολης ειναι σε πειραματικο σταδιο geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΤρι Μάης 03, 2011 2:02 pm

panos_patra έγραψε:
Very Happy και εγώ σαν νέος στον χώρο θα "συμφωνισω" πως άλλη αίσθηση με τα χεράκια μας και να μας δώσουν κάποιες τσιμπιές καλό είναι δεν είναι και κακό απλά να μην υπάρχει φόβος και πανικός , νιώθεις πως κανείς κάτι και το αισθάνεσαι έρχεσαι σε επαφή..πόλη καλή αίσθηση

Ολοι ειμαστε ενδυναμη αλλεργικοι.Που σημαινει οτι και να μην παρουσιαζουμε αλλεργικό σοκ οταν μας τσιμπανε καμια φορα τα μελισσια δεν σημαινει οτι ξαφνηκα δεν μπορει να αποκτησουμε αλλεργια.Γιαυτο πολυ προσοχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΤετ Μάης 04, 2011 12:17 am

[img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] [/img]

fatsoulas fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΤετ Μάης 04, 2011 12:24 am

Αναλογικα με τον πλυθησμο ομως.......................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

η σωστή στολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η σωστή στολή   η σωστή στολή Icon_minitimeΤετ Μάης 04, 2011 12:33 am

και παλι γυρω στους 27 ντοπιους βγαινει.
fatsoulas fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
η σωστή στολή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Στολη αεριζομενη
» Σωστη κατανομη πλαισιων Ιουλιος-Αυγουστος
» εύκολη στο φόρεμα στολή
» Στολή UltraBreeze μια mini παρουσίαση.
» Στολη Eco-Keeper Vented Bee Suit

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: