Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aipitos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Aipitos


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 12:57 pm

Καλημερα. Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει για την εργασια η απασχοληση των συνταξιουχων του δημοσιου συμφωνα με τον νεο νομο που ψηφηστηκε το 2010. Μπορω να διατηρω κυψελες ως συνταξιουχος χωρις να εχω αναστολη η μειωση στην συνταξη μου ?
Ως εν ενεργεια δημοσιος υπαλληλος υπαγομουν στο νομοθετικο πλαισιο του μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότες-μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΤρι Ιουν 07, 2011 3:24 pm

Φίλε Aipitos, επειδή με απασχολεί το θέμα , βρήκες καμια πληροφορία; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aipitos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Aipitos


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2011 12:02 pm

Καλημερα helias . Οχι δεν εχω βρει κατι πιστευω ομως οτι ισχυει για τους μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότες-μελισσοκόμους. Εαν βρω κατι θα σε ενημερωσω η αν θελεις μπορουμε να επικοινωνησουμε να τα πουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2011 1:22 pm

για πόσες κυψέλες μιλάτε παιδιά, ότι έχετε στην διάθεση σας και ανησυχείτε για περικοπή σύνταξης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2011 2:18 pm

Φίλε milmos, ενδιαφέρομαι αρχικά για τις 10 πρώτες που βγάζεις μελισσοκομικό βιβλιάριο, στη συνέχεια όμως όταν αυξηθούν σε 30 -50-100 εαν κάτι αλλάζει στον τρόπο φορολόγησης καλά θα ήταν να το γνωρίζω.

Φίλε Aipitos, έχεις π.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2011 4:11 pm

φίλε helias
το μελισσοκομικό εισόδημα (στην εφορία) που θα προκύψει για 10 κυψέλες είναι 144 ευρω/χρόνο.
Δεν είναι ποσό αυτό για να φοβάσαι για την σύνταξη.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που είπες.

Τα 144 ευρω το έμαθα και εγώ από συνάδελφους εδώ μέσα.
Και εγώ του χρόνου θα δηλώσω εισόδημα από 10 κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aipitos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Aipitos


Αριθμός μηνυμάτων : 26

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠεμ Ιουν 09, 2011 9:52 pm

φίλοι helias και milmos
Εγω δηλωνω καθε χρονο 12 κυψελες αυτες που εχω . Το εισοδημα προκυπτει ανα κυψελη απο με τον Πίνακα αντικειμενικών τιμών αγροτικών προϊόντων αναλογα την περιοχη και την ζωνη. Υπαρχει ενας μικρος φορος και κρατησεις απο φετος για τον ΕΛΓΑ.
Του χρονου θα κανω δηλωση σαν συνταξιουχος για εισοδηματα του 2011 βεβαια εχει σημασια το εισοδημα και η ηλικια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)   Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου) Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2011 4:23 pm

Ο.Κ. δεν διαφωνώ με την δήλωση των 10 κυψελών και τη φορολόγησή τους, (εξ΄ άλλου η σύνταξη πλέον θα είναι αμελητέο ποσό, για να τη δηλώνουμε σαν εισόδημα ti na po), αυτό που με ενδιαφέρει είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με το νέο νόμο, εαν εργαστώ θα ανασταλεί η χορήγηση της σύνταξης και θα επανέλθει μόλις πάψω να εργάζομαι. Το ερώτημα τώρα είναι η μελισσοκομεία θεωρείται επάγγελμα που αναστέλει τη χορήγηση της σύνταξης ή όχι; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νομοθεσια ( Εργασια / απασχοληση συνταξιουχων του δημοσιου)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νομοθεσια
» Κηραλοιφές και Νομοθεσία
» ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ
» ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΛΙΣΣΟΣΜΗΝΩΝ
» Νομοθεσία ετικέτας μελιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: