Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ερώτηση για demaree.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stelios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Ερώτηση για demaree. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση για demaree.   Ερώτηση για demaree. Icon_minitimeΔευ Φεβ 21, 2011 8:52 am

Γειά σας και πάλι. Επιστρέφω έχοντας διαβάσει κάποια θέματα. Τα βρήκα ενδιαφέροντα, ειδικά εκείνα που αφορούσαν παγίδες παγίδες για σκούρκους-σερσένια.
Την προηγουμενη χρονιά, με πολλή κόπο και κυρίως απογοητεύσεις, κατάφερα να κάνω δικές μου μάνες που με χαρά μου εχτές διαπίστωσα ότι ξεχειμώνιασαν με επιτυχία. Το ίδιο θέλω να επαναλάβω τον Απρίλιο με Μάϊο. Θα πρέπει λοιπόν να είναι δυνατά τα μελισσάκια μου έχοντας αποφύγει τις σμηνουργίες. Για το λόγο αυτό θα δοκιμάσω demaree. Είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ κάτι τέτοιο. Θα ΄θελα λοιπόν αν γνωρίζει κάποιος να μου υποδείξει το χρόνο που θα πρέπει να ξεκινήσω την εφαρμογή της μεθόδου. Έδρα μου είναι η Ελασσόνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Ερώτηση για demaree. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για demaree.   Ερώτηση για demaree. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 17, 2011 12:57 pm

Πάντα θεωρητικά, για την περιοχή που βρίσκεσαι, για την πρόληψη της σμηνουργίας δεν προτείνεται η μέθοδος Damaree, εκτός εαν υπάρχει έντονη ανθοφορία με πολύ νεκταροέκριση, από οπωροφόρα δένδρα.
Παρ΄ όλα αυτά, τότε και μόνο τότε, όταν εαν έχεις 6 πλαίσια γόνου και πάνω συνεχίζεις ως εξής:
-Αφαιρείς το πλάισιο με τη βασίλισσα queen και το βάζεις στο μέσον σε μια καινούργια κυψέλη, την οποία την χρησιμοποιέις σαν κάτω πάτωμα. Τα κενά τα γεμίζεις με κτισμένα πλαίσια.
-Προσθέτεις βασιλικό διάφραγμα και από πάνω σαν δεύτερο όροφο βάζεις την παλιά κυψέλη, τη γεμάτη.
-Αφού συμπτύξεις τα πλαίσια του β΄ορόφου στο κέντρο, και καταστρέψεις όλα τα τυχόν υπάρχοντα βασιλοκελιά σμηνουργίας, στην ακριανή κενή θέση βάζεις ένα πλαίσιο κτισμένο. (Έξι μέρες μετά, επιθεωρείς πάλι, μην τυχόν έχουν κατεβάσει βασιλοκελιά, τα οποία πάλι χαλάς.)
-Ανοίγεις στο πάνω πάτωμα, συνήθως πάνω από το χερούλι, μια μικρή τρύπα για να μπορούν να βγαίνουν οι κηφήνες.
Δίνεις σιρόπι σε πιατάκι και κλείνεις.
Η μέθοδος Damaree, αποφεύγεται διότι είναι τραυματική για το μελίσσι. Sad

Ελπίζω να βοήθησα Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Ερώτηση για demaree. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για demaree.   Ερώτηση για demaree. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 17, 2011 7:40 pm

helias έγραψε:

Παρ΄ όλα αυτά, τότε και μόνο τότε, όταν εαν έχεις 6 πλαίσια γόνου και πάνω συνεχίζεις ως εξής
γιατι να μην μπει πατωμα?

-Αφαιρείς το πλάισιο με τη βασίλισσα queen και το βάζεις στο μέσον σε μια καινούργια κυψέλη, την οποία την χρησιμοποιέις σαν κάτω πάτωμα. Τα κενά τα γεμίζεις με κτισμένα πλαίσια.
μπορεις να αφησεις και δυο και τρια αναλογα ποσο καθυστερηση θελεις

Προσθέτεις βασιλικό διάφραγμα και από πάνω σαν δεύτερο όροφο βάζεις την παλιά κυψέλη, τη γεμάτη.
-Αφού συμπτύξεις τα πλαίσια του β΄ορόφου στο κέντρο, και καταστρέψεις όλα τα τυχόν υπάρχοντα βασιλοκελιά σμηνουργίας, στην ακριανή κενή θέση βάζεις ένα πλαίσιο κτισμένο. (Έξι μέρες μετά, επιθεωρείς πάλι, μην τυχόν έχουν κατεβάσει βασιλοκελιά, τα οποία πάλι χαλάς.)
αν ειναι δυνατο μελισσι βγαζει και ωραια μανα αντικαταστασης


Η μέθοδος Damaree, αποφεύγεται διότι είναι τραυματική για το μελίσσι. Sad
απλα αν δεν την κανεις οπως πρεπει για την περιοχη σου θα βγεις εκτος προγραμματος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Ερώτηση για demaree. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για demaree.   Ερώτηση για demaree. Icon_minitimeΠαρ Μαρ 18, 2011 4:54 pm

Αυτό λέμε, εαν έχει πάνω από 6 πλαίσια γόνου και θέλει να κόψει τη σμηνουργία με Damaree, θα βάλει βέβαια πάτωμα, αλλά από κάτω με το πλαίσιο με τη βασίλισσα. ε;; Neutral


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερώτηση για demaree.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ερώτηση για μεθοδο demaree
» Παραφυάδες
» Μέθοδος DEMAREE
» Βοήθεια για μέθοδο Demaree
» Παραφυάδες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: